Procedura przetwarzania pod kontrolą celną

W tym miejscu można poruszać tematy związane z: Procedurą składu celnego, Procedurą uszlachetniania czynnego, Procedurą przetwarzania pod kontrolą celną, Procedurą odprawy czasowej , Procedurą uszlachetniania biernego.

Procedura przetwarzania pod kontrolą celną

Postprzez Duszka » 13.09.2009 11:08:53

Procedura przetwarzania pod kontrolą celną, będąca gospodarczą procedurą celną, pozwala na przywóz na obszar celny Wspólnoty towarów niewspólnotowych, w celu poddania tych towarów procesom przetwarzania czyli takim które zmieniających ich rodzaj lub stan, oraz na dopuszczeniu do obrotu produktów powstałych w wyniku tych procesów produktów przetworzonych po zapłaceniu należności przywozowych właściwych dla tych produktów.
Wobec towarów przywożonych, na czas trwania procedury, zostaje zawieszony pobór należności przywozowych jak również zastosowanie środków polityki handlowej. Środki polityki handlowej mają zastosowanie dopiero wobec produktów przetworzonych, przy ich dopuszczeniu do obrotu.
Pozwolenie na stosowanie procedury
W celu uzyskania pozwolenia należy złożyć stosowny wniosek o jego udzielenie do organu celnego właściwego ze względu na miejsce, w którym będą prowadzone lub przechowywane księgi handlowe lub miejsca, gdzie będzie dokonywany proces przetwarzania. Pozwolenie określa w sposób szczegółowy warunki stosowania procedury. Wzór wniosku wraz z instrukcją jego wypełniania oraz wzór pozwolenia określony został w załączniku nr 67 do RWKC.
Objęcie procedurą
Towary niewspólnotowe przywożone w celu przetwarzania powinny zostać zgłoszone do procedury przetwarzania pod kontrolą celną w jednym z urzędów objęcia, określonych w pozwoleniu.
W ramach procedury przetwarzania pod kontrolą celną dopuszczalne jest każde przetworzenie, prowadzące do powstania produktów, których dotyczą niższe należności przywozowe niż te, które mają zastosowanie do przywożonych towarów niewspólnotowych - niezależnie od wysokości należności przywozowych - dopuszczalne jest wobec wszystkich towarów, dla których przetworzenie to będzie prowadziło do zapewnienia zgodności tych towarów z wymogami technicznymi obowiązującymi przy dopuszczaniu tych towarów do obrotu.
Jednak nie jest dopuszczalne użycie towarów ekwiwalentnych, produkty przetworzone powinny zostać wytworzone z przywożonych towarów niewspólnotowych.
Zakończenie procedury
Procedura przetwarzania pod kontrolą celną kończy się w stosunku do towarów przywożonych, gdy produkty przetworzone lub towary znajdujące się w stanie niezmienionym albo produkty, znajdujące się na pośrednim etapie przetworzenia w stosunku do stopnia przetworzenia określonego w pozwoleniu zostaną, w wyznaczonym w pozwoleniu terminie, dopuszczone do obrotu lub otrzymają inne dopuszczalne przeznaczenie celne oraz zostały spełnione wszystkie pozostałe warunki procedury.
Rozliczenie procedury
Po upływie terminu zakończenia procedury należy przedstawić we właściwym urzędzie celnym rozliczenie procedury, które polega w szczególności na stwierdzeniu czy, i ewentualnie w jakiej wysokości, powstaje dług celny, który może powstać gdy towary będące przedmiotem procedury przetwarzania pod kontrolą celną zostaną zgłoszone, celem zakończenia tej procedury, do procedury dopuszczenia do obrotu lub zostały naruszone warunki korzystania z tej procedury
Posiadacz pozwolenia samodzielnie dokonuje rozliczenia procedury i przedkłada jego wyniki w urzędzie kontrolnym w terminie 30 dni po upływie terminu do zakończenia procedury. W uzasadnionych okolicznościach organy celne mogą przedłużyć ten termin nawet jeżeli już upłynął.
W wyjątkowych przypadkach urząd kontrolny może sam dokonać rozliczenia procedury.
<<*>><<*>><<*>>
W życiu wielką sztuką jest śmiać się zawsze i wszędzie...
nie żałować tego co było i nie bać się tego co będzie...
Avatar użytkownika
Duszka
Administrator
Administrator
 
Posty: 1564
Dołączył(a): 18.06.2009 18:58:42

Postprzez pietrucha » 01.04.2013 12:30:50

witam,

ja mam małe pytanko, uczę się skrupulatnie do egzaminu pisząc przy tym prace licencjacką na temat procedur celnych, i analizuję przy tym niektóre części ustaw, znalazłem jeden taki niezbędny dla mnie artykuł (art. 133 pkt. C RWKC) który mówi "Pozwolenie udzielane jest wyłącznie jeżeli towary te nie mogą już być, bez ponoszenia nadmiernych kosztów, przywrócone po ich przetworzeniu do rodzaju lub stanu, w jakim znajdowały się w chwili gdy zostały objęte procedurą," dotyczy on udzielania pozwolenia na przeprowadzenie procedury przetwarzania pod kontrolą celną i o to właśnie łamię sobie głowę. więc jak ktoś mógł by wytłumaczyć o co w tym przepisie chodzi był bym wdzięczny.
Pozdrawiam
Piotrek
pietrucha
Forumowicz
Forumowicz
 
Posty: 4
Dołączył(a): 09.08.2012 21:19:45
Lokalizacja: Sochaczew

Postprzez wiktorwadolowski » 01.04.2013 15:58:11

Chodzi o to, że produkt wyjściowy, czyli po przetworzeniu musi być poddany takiej obróbce, żeby nie dało się w prosty sposób (lub niskim kosztem) przywrócić tego produktu do tej początkowej postaci.
Przykładowo: załóżmy,że produkt początkowy to miałki piasek kwarcowy, który topiony jest w piecu i przetwarzany na płytki drukowane do obwodów scalonych. Płytki są produktem przetworzonym i ciężko byłoby odwrócić ten proces,żeby otrzymać ponownie piasek. Pewnie by się jakoś dało, ale koszty i nakłady pracy są tak duże, że nikt tego nie zrobi. Chodzi mniej więcej o to:)
Jeśli proces przetwarzania jest zbyt prosty i polega np tylko na mieszaniu, pakowaniu, łączeniu różnych materiałów to trudniej uzyskać pozwolenie ze względu na łatwą odwracalność procesu produkcji.
Avatar użytkownika
wiktorwadolowski
Forumowicz
Forumowicz
 
Posty: 64
Dołączył(a): 30.09.2012 13:56:09
Lokalizacja: Podlaskie


Powrót do Gospodarcze procedury celne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron