Co z masą palet w SAD

To dział poświęcony tematom wiązanym ze zgłoszeniem wywozowym w formie elektronicznej

Co z masą palet w SAD

Postprzez adiamo » 24.07.2013 09:39:31

Witam,

Proszę o wskazówki co zrobić w konkretnej sytuacji opisanej poniżej.
Eksportuje po za UE towar który jest zapakowany na paletach. Palet jest od 20 do 33 sztuk w zależności od zamówienia. Jedna paleta waży około 20 kg więc przy takiej ilości robi się grubo ponad pół tony większa masa niż ta wynikająca z sum masy netto i brutto samego towaru. Moje pytanie jest jak tą masę wynikającą z palet ująć w zgłoszeniu celnym?

Program Huzar ma opcję rozbijania mas ale wtedy zmienia się masa towaru co nie jest prawdą.
adiamo
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez tommysz » 24.07.2013 18:46:36

Faktycznie może to być problem gdy się eksportuje na wschód (Rosja, Ukraina ) gdy samochody są tam ważone. Ja w zgłoszeniu dodaję wagę palet do masy brutto towaru. Paleta jeżeli nie jest zgłaszana do odprawy (faktura, oddzielna pozycja towarowa) jest opakowaniem a waga opakowania wlicza się do wagi brutto towaru. Na dokumentach podaje trzy masy: net weight, gross weight i total gross (łącznie z paletami)
Total musi się zgadzać z łączną na CMR,TIR I SAD
tommysz
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez adiamo » 25.07.2013 06:31:24

Dziękuje za odpowiedź. Jestem spokojniejszy bo okazuje się, że postępuje tak samo jak Ty :) Na wszelki wypadek wysłałem zapytanie w tej sprawie do Centrum Informacji Służby Celnej bo nie do końca przemawia do mnie zawyżanie masy brutto samego towaru z powodu zapakowania go na paletę. Odprawiam w programie Winsadib firmy Huzar i jest tam taka opcja jak rozbijanie wagi o konkretną wartość(w tym przypadku o łączną masę palet) ale wtedy zmienia mi się wartość masy brutto każdego towaru z faktury co znowu kłóci się z Packing Listą.
W ogóle w instrukcji wypełniania SAD jest napisane odnośnie pola 35:

"Należy wpisać masę brutto towarów opisanych w odpowiednim polu 31, wyrażoną w kilogramach.
Przez masę brutto rozumie się masę towarów z całkowitym opakowaniem, z wyjątkiem masy pojemników, kontenerów oraz materiałów wypełniających.
W przypadku, gdy zgłoszenie obejmuje kilka rodzajów towarów (kilka pozycji towarowych), całkowitą masę brutto wpisuje się jedynie w pierwszym Polu 35 zgłoszenia celnego; dla pozostałych pozycji towarowych Pola 35 nie należy wypełniać."

Może jest tak że w związku z ostatnim zdaniem w ogóle w zgłoszeniu celnym przy większej ilości pozycji towarowych (a tak zawsze jest u mnie) powinienem usunąć masę brutto każdego towaru i wykazać tylko jedną całkowitą w pierwszej pozycji?
Wtedy nie dochodziłoby do przekłamania w wadze brutto każdego towaru a łączna masa brutto byłaby zgodna z wagą rzeczywistą?

Jeszcze raz dzięki za odpowiedź i proszę o więcej :)
adiamo
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez tommysz » 25.07.2013 16:00:34

Kiedyś było że w zgłoszeniu (eksport) należało wpisywać do każdej pozycji towarowej wagi brutto i również całkowitą. Od niedawna można wybierać albo wpisujemy do każdej pozycji albo całkowitą. Ja mam ustawione w swoim programie że przenosi do zgłoszenia tylko ich sumę. Jest to wygodniejsze ponieważ wagę palet mogę dopisać do dowolnej pozycji. Co nie zmienia faktu że swoje dokumenty (invoice, packing list) które drukuje z systemu muszę przerabiać aby uwzględnić wagę palet. Jeżeli otrzymasz odp z CISC podziel się na forum czy robimy prawidłowo :roll:
tommysz
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez adiamo » 29.07.2013 06:43:05

Witam, pod spodem odpowiedź z CISC - jak dla mnie nie dowiedziałem się nic nowego. :( dramat

CENTRUM INFORMACJI SŁUŻBY CELNEJ w odpowiedzi na wiadomość e-mail - o treści jak poniżej - uprzejmie informuje, co następuje:

Z przepisu art. 11 ust. 1 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE Nr L 302, z 19.10.1992, str.1, z późn. zm.) wynika, że: „Każda osoba może ubiegać się przed organami celnymi o informację dotyczącą stosowania przepisów prawa celnego. Taki wniosek może pozostać nie uwzględniony, jeżeli nie będzie dotyczył faktycznie mającego się odbyć przywozu lub wywozu.” Przy czym należy podkreślić, że informacje udzielone w tym trybie nie są wiążące ani dla organu celnego, ani dla osoby, której ich udzielono oraz że Centrum Informacji Służby Celnej nie posiada żadnych legalnych kompetencji do interpretowania przepisów wspólnotowego, czy krajowego prawa celnego.

Mając powyższe na uwadze i odnosząc się do treści pytania wyjaśniamy, iż:

Kwestia dokonywania zgłoszeń celnych wywozowych została uregulowana w Art. 161-162 rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.U. L 302 z 19.10.1992, str. 1) oraz w Art. 592 – 798 rozporządzenia Komisji (EWG) Nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.U. L 253 z 11.10.1993, str. 1) (zwany dalej RWKC).

Przepisy ww. unijnych aktów prawnych, pozwalają także państwom członkowskim, których systemy prawne charakteryzują się odmiennymi rozwiązaniami, w pewnych zakresach wprowadzać dodatkowe regulacje krajowe. Na gruncie polskiego ustawodawstwa takim uzupełnieniem w zakresie zgłoszeń celnych jest przede wszystkim rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakie powinno spełniać zgłoszenie celne (Dz. U. Nr 94, poz. 902, z późn. zm.).

W Polsce od 1 września 2009 r. zgłoszenia wywozowe towarów z obszaru celnego Wspólnoty dokonywane są obligatoryjnie w formie elektronicznego komunikatu przesyłanego do Systemu Kontroli Eksportu (ESC). Szczegółowy sposób obsługi zgłoszenia wywozowego w ECS znajduje się w „Instrukcji dla eksporterów/zgłaszających w zakresie obsługi zgłoszeń wywozowych w systemie ECS", wersja 3.0.
Szczegółowe zasady wypełniania zgłoszenia celnego w przypadku formy elektronicznej i pisemnej są określone w Instrukcji wypełniania zgłoszeń celnych – wersja 1.14. – dalej Instrukcja SAD. Instrukcja SAD dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.finanse.mf.gov.pl, (ścieżka: Cło > Zgłoszenia celne i INTRASTAT > Zgłoszenia celne > Instrukcje).

Zgodnie z Instrukcją SAD Pole 35 Masa brutto (kg) w procedurze wywozu zawiera masę brutto towarów opisanych w odpowiednim polu 31, wyrażoną w kilogramach.
Przez masę brutto rozumie się masę towarów z całkowitym opakowaniem, z wyjątkiem masy pojemników, kontenerów oraz materiałów wypełniających. W przypadku, gdy zgłoszenie obejmuje kilka rodzajów towarów (kilka pozycji towarowych), całkowitą masę brutto wpisuje się jedynie w pierwszym Polu 35 zgłoszenia celnego; dla pozostałych pozycji towarowych Pola 35 nie należy wypełniać.
adiamo
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez tommysz » 31.07.2013 15:05:07

Faktycznie odpowiedź bardzo ogólnikowa, w sumie zacytowanie instrukcji wypełnia SAD. Ja jednak przystaje przy swoim i paletę traktuję jako opakowanie.. :roll: W zgłoszeniu celnym wpisujemy ogólną wagę - OK, jednak przy wpisywaniu na CMR i karnecie do każdej pozycji towarowej zaczynają się schody (możemy mieć sytuacje że kilka towarów-oddzielnych pozycji rozłożona jest różnie na paletach ) jak wówczas doliczać masę palet? Czy procentowa? Ja dorzucam te 500-600 kg do pozycji o największej masie
tommysz
Forumowicz
Forumowicz

Powrót do System ECS/AES