UPOWAŻNIONY EKSPORTER- DEKLARACJA NA FAKTURZE

Czyli tematy dotyczące spraw celnych, nie pasujące do żadnej z powyższych dziedzin.

UPOWAŻNIONY EKSPORTER- DEKLARACJA NA FAKTURZE

Postprzez adam » 29.08.2010 11:44:49

Mam pytanie praktyczno teoretczne, tak mi jakoś przyszło do głowy jak się wziąłem za zadania, że można w zadaniu np. wspomnieć o tym, że firma jest upoważnionym eksporterem albo nim nie jest w kontekście możliwości składaniu podpisu- deklaracji na fakturze- jako dowodu pochodzenia i:

Jeżeli np na egzaminie pojawi się zadanie w którym treść byłaby sformułowana w ten sposób, że:

Firma A z Polski zakupila od firmy B z Izraela towar o wartości 6000,00 EUR na warunkach ex works. Koszt transportu do granicy RP wyniósł 100,00 EUR.
Na fakturze wystawionej przez firmę B złożona zostala deklaracja o pochodzeniu podpisana przez firmę B. Firma B nie jest upoważnionym eksporterem w rozumieniu przepisów wspólnotowych. Załóżmy, że stawka konwencyjna wynosi np.10% a stawka preferencyjna 4%.

Z teorii uczyłem się, że eksporter może sporzadzac deklaracje o pochodzeniu na przesyłki, których łaczna wartość nie przekracza 6000,0 EUR.

i MOJE PYTANIE BRZMII:

1. Czy wartość o której mowa wyżej to WARTOŚĆ CELNA PRZESYŁKI czy też WARTOŚĆ SAMEGO TOWARU???

Od odpowiedzi na to pytanie zależy czy będziemy mogli uznać tą deklarację jako dowód pochodzenia i skorzystać z preferencji bądź nie.

gdyż wartość (o której mowa w definicji uwzględniającej możliwość deklaracji na fakturze jako dowodu pochodzenia)wyniesie albo 6000 eur- wówczas stawka 4% cła od wartości celnej (6100)
albo 6100 eur - wówczas stawka 10% cla od wartości celnej (6100).

Proszę pilnie o odpowiedź:) z góry dziękuję.

2. Jeżeli wartość o którą pytam to nie wartość celna a jedynie towaru - to czy powinna ona uwzględniać koszt transportu?
Zmieniajac dane w przykładzie wyżej:

Warunki DDU Gdynia, i na fakturze są 2 pozyje

1. Towar - 5.900,00 Eur
2. Transport do Gdyni - 300,00 EUR

Pytanie jak wyżej czy jest wówczas przekroczona wartość 6000 EUR uprawniająca do traktowania deklaracji na fakturze jako dowodu pochodzenia czy też nie?

Adam

p.s. pytanie zaczelo mnie nurtowac z tego powodu ze w definicji jest napisane "wartosc laczna przesylek" a nie np. "wartosc laczna samego towaru", wartosc przesylki na warunkach DDU, DDP moze bowiem uwzgledniac koszt transportu a moze nie. naprawde w tym kontekscie nie wiem jak do tego podejsc
adam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

Postprzez Iga » 04.12.2010 14:34:55

hehe, nieźle zakombinowałes:)
az sama zaczelam sie zastanawiac..popytam w pracy i wroce z odpowiedzia (mam nadzieje:))
Iga
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez antinowhere » 19.12.2011 23:39:20

Zawsze decyduje wartość towaru EXW.
Tzn.
Jeśli - w imporcie -warunki dostawy np. DAP Wrocław -
sam towar = 6000 EUR
+koszty transportu = 1500 EUR
RAZEM = 7500 EUR
to wystarczy deklaracja niepoważnionego eksportera na fakturze i jest oki.
antinowhere
Forumowicz
Forumowicz

Powrót do Off Topic