Własna Agencja Celna

To miejsce dla otwierających lub już prowadzących swoją działalność gospodarczą, tu porozmawiasz o prawie, podatkach, dotacjach i wymogach, które należy spełnić.

Własna Agencja Celna

Postprzez monikbal » 07.04.2014 10:03:00

mam pytanie odnośnie własnej działalności,
czy prawnie mogę od razu po uzyskaniu Agenta Celnego założyć takową firmę i po zakupie odpowiedniego programu być pełnoprawnym Agentem Celnym na swoim?
Ponieważ pracuje w firmie produkcyjnej gdzie zlecamy odprawy Agencji Celnej, a teraz po uzyskaniu uprawnień ja będę to mogła robić jako Agencja. ważne by wystawiać faktury za swoje usługi. A klienta i towar znam i jest to pewne.

Czy ktoś robił takie kalkulacje przy jakiej ilości opłaca się mieć własną działalnością jako Agencję?
Jest też drugi aspekt, przez ten czas będę pracować nadal na etacie a odprawy robić jako firma więc koszt ZUSu odpada w dużym stopniu a i wypłata za mój etat będzie :)
chodzi mi również o to by w tym czasie nabrać pewnej ogłady i pewności w odprawach oraz by mijał okres po którym będę mogła starać się o AEO.

co o tym sądzicie?
monikbal
Forumowicz
Forumowicz

Re: Własna Agencja Celna

Postprzez tommysz » 07.04.2014 11:38:25

A nie lepiej iść do szefa po podwyżke i zaproponować że ty dodatkowo będziesz zajmowała się odprawami w firmie zamiast płacić agencjom? Tworzyc agencje żeby reprezentować tylko jedna firme raczej mija się z celem. Duzo macie zgłoszeń w miesiącu?
tommysz
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez monikbal » 08.04.2014 06:21:14

hmmmm..... szef specyficzny a raczej corpo....więc podwyżki nie dadzą co najwyżej poklepią po ramieniu, a bardzo by chcieli bym robiła zgłoszenia w zakresie własnej pracy.
zgłoszeń około 15-20 miesięcznie w tym faktury jedno jak i wielopozycyjne.
za jedno zgłoszenie płacimy 140 zł netto
więc chyba nie byłoby tak źle?
monikbal
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez tommysz » 08.04.2014 09:48:18

Ja pracuje w firmie produkcyjnej i ją reprezentuje wiec jeżeli chodzi o pracę w agencji lub jej zakładanie to nie mam doświadczenia. Nie wiem jak z zabezpieczeniami bo taka agencja powinna je na jakąś kwotę posiadać. Zależy czy tylko eksportujecie czy również importujecie. Jeżeli nie ma opcji dogadania się z szefostwem to pomysł nawet dobry. Tylko jedno zasadnicze pytanie czy poradzisz sobie z parcą na etacie i zgłaszaniem towaru w agencji. UC też tylko w określonych godzinach pracuje :roll: A uzyskać uproszczenia lub AEO też nie tak prosto
tommysz
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez monikbal » 08.04.2014 12:12:11

My jako firma tylko importujemy, procedura przede wszystkim uproszczona, wstępnie się ugadałam, że to firma pokrywa koszty i ewentualne zabezpieczenia.
w zamian postaram się o miejsce uznane pod fabryką oraz będę się starać o AEO dla pracodawcy, a czy z organizacją dam sobie radę? myślę, że spokojnie, nawet zaproponowali mi asystentke ;)
poza tym będę się starać o innych klientów z czasem, gdy nabiorę trochę pewności siebie.
a więc prawnie nie ma przeszkód by po uzyskaniu licencji założyć własną działalność ?
bo nie chcę pracować za 1500 zł żeby ktoś na mnie zarabiał 10 razy tyle
monikbal
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez tommysz » 08.04.2014 15:35:30

Żeby robić zgłoszenia jako przedstawiciel w firmie nie trzeba nawet mieć wpisu jako agent celny. Wiec jako agent raczej nie ma przeszkód żeby otworzyć tą agencję. Poczytaj na forum o AEO tam osoba w tym wątku otwierała samodzielnie AC , nie wiem czy zagląda na forum wiec możesz napisać na prw :P
tommysz
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez Kasia27 » 09.05.2014 11:56:00

a powie mi ktoś jak proceduralnie wygląda samodzielne zgłoszenie do odprawy? jak jest z programami do zgłoszeń? z góry dziękuję i pozdrawiam
Kasia27
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez tommysz » 09.05.2014 12:41:35

Z tego co pamietam musisz w UC złożyc upoważnienie ( podpisane przez osobe w kR w firmie) nadadzą CI numer. Później ściągnąć ze strony MF certyfikat aby podpisywać elektronicznie zgłoszenia i chyba już wszystko. Dawno to było więc nie pamietam :roll: Co i jak jest wszystko opisane na stronach MF
A programów już jest kilka na rynku można poczytać w internecie który lepszy i tańszy :wink: lub bezpłatny jak tu na forum zrobił Kotek dla własnego użytku :lol:
tommysz
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez Kasia27 » 09.05.2014 12:56:53

dzięki:)
Kasia27
Forumowicz
Forumowicz

Powrót do Firma