Brak IE599 - problemy z poczta...

To miejsce dla otwierających lub już prowadzących swoją działalność gospodarczą, tu porozmawiasz o prawie, podatkach, dotacjach i wymogach, które należy spełnić.

Brak IE599 - problemy z poczta...

Postprzez Jakub Jewula » 25.10.2011 11:30:15

Witam i prosze o pomoc...

Jestem malym ale dynamicznie rozwijajacym sie eksporterem ;). Sprzedaje moje produkty zarowno na teren Unii, jak i poza Unie.

W tym drugim przypadku wiadomo - przesylka jest zglaszana w UC (dokladnie robi to za mnie Agencja Celna). Naklejam na przesylke deklaracje celna, dokument wywozowy MRN i wysylam na poczcie...
Jesli wszystko pojdzie dobrze to Agencja Celna otrzymuje komunikat IE599, przekazuje go mi a ja moge naliczyc VAT 0%EXP...

Niestety zdaza sie juz drugi raz, ze komunikatu nie ma.

Pierwsza przesylka poszla we wrzesniu i udalo mi sie dowiedziec, ze poczta "przeoczyla" ja i nie przedstawila celnikow.

Druga przesylka poszla w pazdzierniku, pocztowcy zeznaja, ze przedstawili celnikow, celnicy ze komunikat IE599 poszedl, agencja celna ze za cholere go nie dostala, malo tego ze nie widza w "systemie" (cokolwiek to znaczy) zeby zostaja zarejestrowana.

Pdpowiedzcie prosze co moge z tym zrobic. Mam jeszcze trzy tygodnie na otrzymanie IE599 dot. pierwszej przesylki - potem bede musial naliczyc spora kwote VATu. To samo dotyczy drugiej przesylki, tylko bedzie troche pozniej...

Jak ten balagan opanowac i co zrobic zeby w podobnych sytuacjach otrzymac komunikaty?
Prosze o pomoc...

Jakub
Jakub Jewula
Forumowicz
Forumowicz

Re: Brak IE599 - problemy z poczta...

Postprzez Jakub Jewula » 25.10.2011 11:31:55

Ps. Oczywiscie obie przesylki oposcily kraj - sa widoczne w pocztowym systemie, jest data wylotu z kraju.

Jakub
Jakub Jewula
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez Marta » 29.10.2011 15:51:43

Z komunikatami IE599 - tak już niestety jest ;)...
co zrobić?? chyba nie ma recepty .... na "przeoczenia", "niedociągnięcia" poczty tudzież celników.
Może na przesyłce należy przykleić duży wydruk nr MRN - choć nie zawsze to zaskutkuje.
Co zrobić jak nie ma IE599
Po pierwsze - należy zasięgnąć informacji na linii wsparcia - HELP DESK dla systemu ECS - co się dzieje z tym wywozem, dlaczego nie został zamkniety (powody moga być naprawdę różne). Czesto problem się wyjasnia się już na tym etapie poszukiwań.
Po drugie - można np. zasięgnąć informacji w O.C wyjściowym dla przesyłki.
Po trzecie - ostatecznie by zamknąc wywóz nalezy przedstawić dowód alternatywny wywozu - w urzędzie celnym w którym nadano eksport.
Z pozdrowieniami.
Ostatnio edytowano 30.10.2011 08:56:44 przez Marta, łącznie edytowano 1 raz
... Marzenia są nie po to by je mieć, lecz po to by je realizować ...
Marta
Moderator
Moderator

Postprzez Jakub Jewula » 30.10.2011 08:36:35

Witaj :)

Jedna przesylka zalatwilem z pomoca help-desku -
IE599 dotarlo.

W sprawie drugiej udam sie do UC po weekendzie.

Przy okazji mam pytanie - czukam i nie moge znalezc
informacji: jakie dokumenty musza byc dolaczone do
przesylki poza EU (VAT0%EXP). Podkreslam slowo musza.

Na przesylce jest naklejana nalepna (zielona, czy niebieska nie pamietam), dolaczany jest druk MRN.
Czy f-ra musi byc dolaczona na zewnatrz przesylki czy tez wogole nie musi jej byc?

Powod pytania jest prosty - wiekszosc odbiorcow prosi zeby nie wysylac f-ry...

Jakub
Jakub Jewula
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez Robert » 03.11.2011 17:57:58

Powinieneś do przesyłki dołączyć deklaracje CN23 (lub CN22). Deklaracja ta powinna być też dopisana do IE515 jako 4DK1 (jednolita umowa przewozu) wówczas UC wywozu może pełnić funkcję UC wyprowadzenia i komunikat IE599 powinieneś dostać od razu.( www.icwroclaw.pl/ECS/instrukcja_ECS_eksporterzy.pdf - strona 19) Ja tak robię i od tej pory problem z brakiem IE599 przestał istnieć :D Natomiast faktura w paczce jest podstawą do naliczenia ewentualnego cła w kraju przeznaczenia - ja zawsze wkładam. Poza tym polecam wątek o systemie ECS kilka tematów wyżej.
Robert
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez Jakub Jewula » 03.11.2011 18:01:47

Bardzo Ci dziekuje, sprobuje tak jak piszesz!
No i poczytam :)

q
Jakub Jewula
Forumowicz
Forumowicz

Powrót do Firma