STATUS AEO

W tym miejscu możesz porozmawiać na wszystkie tematy związane z przyznawaniem i posiadaniem statusu AEO.

STATUS AEO

Postprzez Adrian » 24.06.2009 09:38:19

Witam wszystkich zainteresowanych statusem AEO.
Zamierzam starać się o ten status i bardzo chętnie wysłucham wszystkich opinii na ten temat.
Opiszę tutaj wszystkie czynności jakie musiałem wykonać, jakie dokumenty złożyć by być posiadaczem AEO.

Pozdrawiam serdecznie
Adrian
Administrator
Administrator

Postprzez Adrian » 26.06.2009 06:39:46

26.06.2009
pobrałem ze strony mf.gov.pl aplikację ( http://ec.europa.eu/taxation_customs/cu ... 537_en.htm) , która według mnie jest bardzo dobrze zrobiona i udzieliła mi odpowiedzi na większość pytań.
Postanowiłem starać się o najwyższe świadectwo AEO - uproszczenia celne/bezpieczeństwo i ochrona.
Pobieram ( http://www.mf.gov.pl/index.php?const=2& ... &sub=sub15 )kwestionariusz samooceny, wnioski i druki potrzebne do uzyskania AEO i postaram się wypełnić.
Adrian
Administrator
Administrator

Witam!

Postprzez Jacek » 28.10.2009 19:46:23

Moja firma też sie stara o ten status i równoczesnie o procedure uproszczoną.Połaczono oba wnioski a na ustosunkowanie sie mają 300 dni!!! :shock: Czynności kontrolne już były kilka pism o uzupełnienie wniosków i jakoś żadnego odzewu do tej pory.
Jacek
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez tomek_pawelski » 29.10.2009 10:41:50

no my przebrnęliśmy przez to UFFFFF 10 miesięcy
tomek_pawelski
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez Adrian » 29.10.2009 10:46:54

które ze świadectw AEO ma Wasza firma?
Pozdrawiam
Adrian
Adrian
Administrator
Administrator

Re: Witam!

Postprzez Adrian » 29.10.2009 10:49:26

Jacek napisał(a):Moja firma też sie stara o ten status i równoczesnie o procedure uproszczoną.Połaczono oba wnioski a na ustosunkowanie sie mają 300 dni!!! :shock: Czynności kontrolne już były kilka pism o uzupełnienie wniosków i jakoś żadnego odzewu do tej pory.

ja mam pozwolenie na uproszczoną wydane w 2006r. i teraz wszystkie te pozwolenia są na nowo weryfikowane i trzeba spełniać dodatkowe wymagania, które pokrywają się z AEO w ok 90% więc mają ze sobą dużo wspólnego.
Pozdrawiam
Adrian
Adrian
Administrator
Administrator

Postprzez Adrian » 23.11.2009 14:17:57

udało mi się w końcu wypełnić kwestionariusz samooceny i zgodnie z zaleceniami pkt 5.3 jeszcze przed formalnym złożeniem wniosku wyślę go do koordynatora AEO i będę oczekiwał na odpowiedź.
Pozdrawiam
Adrian
Adrian
Administrator
Administrator

Postprzez tomek_pawelski » 15.02.2010 19:59:17

Adrian

masz satarą uproszczoną to sie ciesz my otrzymalismy nową i porażka

mase wykluczeń kodów czego nie mozemy odprawiac w wywozie po godzinach szok nie wspomne o imporcie

jak cos to pisz do mnie to ci zeskanuje pozwolenie

jaie wydała Izba celna w ładzi bardziej Liberalna

bo Izba celna w Katowicach wogóle wywala mase kodow cn
z pozwolenia których nie można odprawiać

ANALIZA RYZYKA

koń by sie usmiał
tomek_pawelski
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez Adrian » 16.02.2010 09:26:32

Czy mam to rozumieć że nie dostaliście wszystkich kodów CN o które wnioskowaliście? a co z odprawami poza godzinami pracy urzędu?
wyślij proszę skan na info@intrasad.pl
nieciekawie to wygląda....
Pozdrawiam
Adrian
Adrian
Administrator
Administrator

Postprzez tomek_pawelski » 16.02.2010 14:05:34

wyslę jutro muszę zeskanowac

Wnioskowaliśmy HS od działu 39 wszytko

np Izba celna w łodzi przychyliła się do wniosku i pozwoliła nam odprawiac w proc uproszczonej z tego załącznika lecz usuneła dwa lub 3 dział coś ok 56 i dlatego sie dziwiliśmy bo to włókniny,tkaniny impregnowane,
ALE do pozwolenia jest dodany załącznik jakich kodów po godzinach nie możemy odprawiac i tu wyszczególnili wg CN - szczegówłowych jest tego kilka kartek

co utrudnia prace w eksporcie bardzo między innymi
pomy,wenylatory,itd naprawde tego mase jest
w Imporcie to samo w godzinach prawie wszytko po godzinach mało co

Import moge zrozumiec ale wywóz jak dzwoniliśmy do Izby celnej to otrzymaliśmy odpowiedz że to ANALIZYA RYZYKA - a przedkłada się to na to iz jeżeli tywar może miec podwójne zastosowanie bo tak wychodzi z komunikatu z Isztara to oni go wykluczają z odpraw po godzinach , niezastanowili się iz sa kody y900 itp
i to czy towar jest podwojnego zastosowania jest od tego rozporządzenie ewg które określa dokładnie towary o ktore chodzi.

postaram się jutro przesłac ci całe nasze pozwolenie

Natomiast

Izba Celna w Katowicach nie pozwoliła na odprawę tych towarów ani w godzinach ani po godzinach
taki postepowanie jest sztyletem w Agencje Celne
tomek_pawelski
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez tomek_pawelski » 16.02.2010 14:23:22

Adrian napisał(a):udało mi się w końcu wypełnić kwestionariusz samooceny i zgodnie z zaleceniami pkt 5.3 jeszcze przed formalnym złożeniem wniosku wyślę go do koordynatora AEO i będę oczekiwał na odpowiedź.

a ty składasz o co

- świadectwo AEO – uproszczenia celne,
- świadectwo AEO - bezpieczeństwo i ochrona,
- świadectwo AEO – uproszczenia celne/bezpieczeństwo i ochrona

pisz tylko o

- świadectwo AEO – uproszczenia celne,

bo z tym polegniecie przy Audytach i wiecej papierologii

- świadectwo AEO - bezpieczeństwo i ochrona,

:D
tomek_pawelski
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez Adrian » 16.02.2010 15:19:51

dokładnie, początkowo chciałem wszystko ale jak dostałem pytania na temat czy ochraniany jest obiekt, procedury włamań i inne takie to zmieniłem zdanie i występuję tylko o uproszczenia celne...
Pozdrawiam
Adrian
Adrian
Administrator
Administrator

Postprzez tomek_pawelski » 16.02.2010 18:36:54

moje GG 2238264

intak bediecie miec jazde z zabezpieczenimi i kopiami systemu

my pisalismy procedury bo to musi bc na pismie

do tego hasła do biosu,do programu,systemu,arciwizacje a jak gdzie przechowywane itd,kto ma dostep ,kto upowazniony,procedury weryfikacyjne zgłoszeń,sprawdzeń poprawnosci

w izbie celnej w katowicach nasz wniosek był nr 001
SZOK

a teraz najlepsze

Unia europejska wprowadzając te zaostrzone zmiany do RWKC miało na myłśli iż jezeli firma Agencja celna przejdzie weryfikacje Audytową i dostaną pozwolenie na Uproszczenia celna do tego AEO to i uwaga!!!!!!

POZWOLENIE OBOWIAZUJE W CŁEJ UE!!!!!!!!

tezmi gały wyszły

:evil:

i faktycznie w informacjach wprowadzających zmiany do RWKC o AEO chodzi o te zmiany jest napisane jasno i czytelnie

ALE POLSKA - ileś tam IZB CELNYCH

i oczywscie p.......lona polska biurokracja rozmawialismy z dyrektorai Izb celnych w katowicch i łodzi i co kazda izba sobie skrobie na swoim podworku

wiec masz 10 oddiałów w polsce to piszesz o 10 uproszczonych z całym tym majdanem i biurokracją

a nie wspomnę iż teraz uproszczona wydają 6 miechów przy dobrych wiatrach :)

po Audycie oczywiscie

Moja Rada

jednoczesnie składajcie o uproszczenia jak macie i piszcie jednoczesnie wniosek o AEO

kwestionariusz ten sam dokumnety te same i dwie sprawy tocza sie razem czyli zakonczenie po 190 dniach max

ja miałem 360 +przedłużenia
tomek_pawelski
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez dahma » 17.07.2010 17:32:11

tomek_pawelski napisał(a):moje GG 2238264

intak bediecie miec jazde z zabezpieczenimi i kopiami systemu

my pisalismy procedury bo to musi bc na pismie

do tego hasła do biosu,do programu,systemu,arciwizacje a jak gdzie przechowywane itd,kto ma dostep ,kto upowazniony,procedury weryfikacyjne zgłoszeń,sprawdzeń poprawnosci

w izbie celnej w katowicach nasz wniosek był nr 001
SZOK

a teraz najlepsze

Unia europejska wprowadzając te zaostrzone zmiany do RWKC miało na myłśli iż jezeli firma Agencja celna przejdzie weryfikacje Audytową i dostaną pozwolenie na Uproszczenia celna do tego AEO to i uwaga!!!!!!

POZWOLENIE OBOWIAZUJE W CŁEJ UE!!!!!!!!

tezmi gały wyszły

:evil:

i faktycznie w informacjach wprowadzających zmiany do RWKC o AEO chodzi o te zmiany jest napisane jasno i czytelnie

ALE POLSKA - ileś tam IZB CELNYCH

i oczywscie p.......lona polska biurokracja rozmawialismy z dyrektorai Izb celnych w katowicch i łodzi i co kazda izba sobie skrobie na swoim podworku

wiec masz 10 oddiałów w polsce to piszesz o 10 uproszczonych z całym tym majdanem i biurokracją

a nie wspomnę iż teraz uproszczona wydają 6 miechów przy dobrych wiatrach :)

po Audycie oczywiscie

Moja Rada

jednoczesnie składajcie o uproszczenia jak macie i piszcie jednoczesnie wniosek o AEO

kwestionariusz ten sam dokumnety te same i dwie sprawy tocza sie razem czyli zakonczenie po 190 dniach max

ja miałem 360 +przedłużenia

Witam!
Właśnie też mam taką sytuację, miałam uproszczoną a teraz złożyłam wniosek o AEO , bo sam uproszczona to dla mnie za mało (brak chociażby możliwości odpraw po godzinach)... Przez kwestionariusz przebrnęłam....ale ... jak pisać (bo lepiej jak są na papierze) te wszystkie cholerne procedury?! Please!!!!! Ktoś może podpowie jakiś wzór (nie śmiem mówić... gotowiec...)
Pozdrawiam serdecznie!
dahma
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez Adrian » 19.07.2010 07:32:29

Witam,
Jestem świeżo po pierwszym audycie w zeszły czwartek, i powiem szczerze że całkiem dobrze to wyszło, urzędnicy uprzejmi, popatrzyli, doradzili, podpowiedzieli co i jak zmienić i jesteśmy w stałym kontakcie emailowym i telefonicznym.

„duhma” do końca tygodnia poprawię swoje procedury i zamieszczę na forum.

Jeśli chodzi o procedurę uproszczoną i ponowną weryfikacją, którą każda firma posiadająca tą procedurę musi przejść to uważam że nie ma sensu składać dwóch wniosków. AEO spełnia praktycznie wszystkie wymogi „nowej” uproszczonej, jak dostaniecie AEO min. uproszczenia celne to ponowna weryfikacja istniejącej procedury uproszczonej jest formalnością.
Ja dostałem „Z Urzędu” postanowienie o wszczęciu postępowania o weryfikacji pozwolenia na uproszczoną i złożyłem kilka dni później wniosek o AEO Uproszczenia Celne i urząd odłożył to pierwsze postępowanie do czasu zakończenia AEO
Pozdrawiam
Adrian
Adrian
Administrator
Administrator

Postprzez dahma » 19.07.2010 21:31:26

Adrian napisał(a):Witam,
Jestem świeżo po pierwszym audycie w zeszły czwartek, i powiem szczerze że całkiem dobrze to wyszło, urzędnicy uprzejmi, popatrzyli, doradzili, podpowiedzieli co i jak zmienić i jesteśmy w stałym kontakcie emailowym i telefonicznym.

„duhma” do końca tygodnia poprawię swoje procedury i zamieszczę na forum.

Jeśli chodzi o procedurę uproszczoną i ponowną weryfikacją, którą każda firma posiadająca tą procedurę musi przejść to uważam że nie ma sensu składać dwóch wniosków. AEO spełnia praktycznie wszystkie wymogi „nowej” uproszczonej, jak dostaniecie AEO min. uproszczenia celne to ponowna weryfikacja istniejącej procedury uproszczonej jest formalnością.
Ja dostałem „Z Urzędu” postanowienie o wszczęciu postępowania o weryfikacji pozwolenia na uproszczoną i złożyłem kilka dni później wniosek o AEO Uproszczenia Celne i urząd odłożył to pierwsze postępowanie do czasu zakończenia AEO

Będę niezmiernie wdzięczna za te procedury!!! Ja też dostałam "z urzędu" postanowienie o wszczęciu postępowania w sprawie weryfikacji pozwolenia na uproszczoną i własnie doszłam do wniosku, że zdecydowanie lepiej AEO poziom C niż "sama" uproszczona. Ale te cholerne procedury, sen z powiek mi spędzają! Jesteśmy małą firmą, która "uskutecznia" uszlachetnianie bierne jednego towaru, ale cykl produkcyjny wymaga odpraw w sobotę po południu, czasem w nocy lub niedziele i bez uproszczonej ani rusz!!! A jak juz wcześniej napisałam przy samej procedurze uproszczonej takich udogodnień, bym nie dostała. Więc musze od razu starać see o AEO. Tylko te... :(
dahma
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez Adrian » 15.10.2010 10:08:18

No i mogę się pochwalić swoim świeżutko otrzymanym świadectwem AEO nr PL AEOC 430000100008.
Ogólnie nie było źle, przedstawiciele UC konkretni, mówili jasno co chcą, kontakt telefoniczny i email na bieżąco, nie było problemów.
Teraz jako „doświadczony” w temacie mogę pomóc, proszę pytać jak ktoś ma jakieś pytania.
Pozdrawiam
Adrian
Adrian
Administrator
Administrator

Postprzez Adrian » 23.11.2010 10:08:52

i uroczyste wręczenie :) http://www.izbacelna.torun.pl/ AEO dla rzetelnych przedsiębiorców... więcej... :)
Pozdrawiam
Adrian
Adrian
Administrator
Administrator

Postprzez meg » 24.11.2010 07:58:51

gratulacje :]
meg
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

Postprzez tess00 » 24.11.2010 09:05:42

Adrian, to z biegiem czasu przekonasz się jak AEO działa na UC, napisz jakie są Twoje obserwacje , czy coś się zmieniło względem Waszej firmy (ułatwienia) czy nie, z własnego doświadczenia powiem że średnio , szczegółów nie mogę podać bo wiadomo kto to tu czyta? :wink:
tess00
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez adam » 25.01.2011 15:30:57

tomek_pawelski napisał(a):iz jeżeli tywar może miec podwójne zastosowanie bo tak wychodzi z komunikatu z Isztara to oni go wykluczają z odpraw po godzinach , niezastanowili się iz sa kody y900 itp
i to czy towar jest podwojnego zastosowania jest od tego rozporządzenie ewg które określa dokładnie towary o ktore chodzi.[/b]
Mam pytanie: gdzie dokładnie znajduje się lista towarów podwójnego zastosowania? wiem, że jest rozporzadzenie ustanawiające wspólnotowy system kontroli wywozu, transferu, pośrednictwa i tranzytu w odniesieniu do produktów podwójnego zastosowania nr 428/2009..

http://www.mg.gov.pl/NR/rdonlyres/C3935 ... 8_2009.pdf

jednakże usłyszałem od jednego agenta celnego, że jest jakaś lista z wyszczególnionymi kodami CN.. czy ktoś może mi pomóc w tej sprawie? (mam praktyczny problem, który polega na tym iż kolejny raz sprzedaję towar (sprzedaż eksportowa), który na 100% nie ma podwójnego zastosowania, ale ma kod CN: 84798997, KTÓRY teoretycznie przewiduje takie zastosowanie) - jak wówczas należy postąpić: jakieś specjalne oświadczenie, że produkt nie jest produktem podwójnego zastosowania??? z góry dzięki za pomoc
adam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

Postprzez tomek_pawelski » 27.01.2011 21:04:25

wszytkie Y901 te durnowate komunikaty gdy nacisniesz F2 sprawdz dokumnet SAD

i sie wpisuje z Automatu ze nie podlega

jedyny zabezpieczeniem dla Agencji celnych dla staly klientow odprawianych jest Oswiadczenie 233 kk

że wszytkie towary sprzedawane eksportowane i importowane nie maja podówjnego zastosowanie w mysl podac DZ.U nr .......

takie oswiadczenie dlugoerminowe itakie oswiadczenie trzymac pod upowaznieniem jak cos kiedys wyjdzie ze firma przyleciala w bambuko to macie atut w rekach
tomek_pawelski
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez tess00 » 27.01.2011 22:29:22

adam napisał(a):
tomek_pawelski napisał(a):iz jeżeli tywar może miec podwójne zastosowanie bo tak wychodzi z komunikatu z Isztara to oni go wykluczają z odpraw po godzinach , niezastanowili się iz sa kody y900 itp
i to czy towar jest podwojnego zastosowania jest od tego rozporządzenie ewg które określa dokładnie towary o ktore chodzi.[/b]
Mam pytanie: gdzie dokładnie znajduje się lista towarów podwójnego zastosowania? wiem, że jest rozporzadzenie ustanawiające wspólnotowy system kontroli wywozu, transferu, pośrednictwa i tranzytu w odniesieniu do produktów podwójnego zastosowania nr 428/2009..

jednakże usłyszałem od jednego agenta celnego, że jest jakaś lista z wyszczególnionymi kodami CN.. czy ktoś może mi pomóc w tej sprawie? (mam praktyczny problem, który polega na tym iż kolejny raz sprzedaję towar (sprzedaż eksportowa), który na 100% nie ma podwójnego zastosowania, ale ma kod CN: 84798997, KTÓRY teoretycznie przewiduje takie zastosowanie) - jak wówczas należy postąpić: jakieś specjalne oświadczenie, że produkt nie jest produktem podwójnego zastosowania??? z góry dzięki za pomoc

http://www.mf.gov.pl/_files_/sluzba_cel ... owania.pdf

to ze strony służby celnej, myślę,że aktualne
tess00
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez tomek_pawelski » 27.01.2011 22:50:40

NIE DO KONCA

PATRZ SAM POMPY WODY PODNOSNIKI DO CIECZY

PODAJA KOD 84138190-- NIEAKTUALNY

http://isztar.mf.gov.pl:7080/taryfa_cel ... mode=C#POS

jak podają 8401 no jasne reaktory

ale przy 8413810090- a podają kod w wykazie 8413819000 wyskoczy ci komunikat czy te pomy sa podwojego zastosowania np pompy CO CWU stosowane w piecach Centralnego ogrzewania :)

Paranoja

s chlebkiem do tego podchodzic gorzej w uproszczonej przy pośrednim upowaznieniu

Tomasz
tomek_pawelski
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez adam » 28.01.2011 13:17:31

tess00 napisał(a):
adam napisał(a):

http://www.mf.gov.pl/_files_/sluzba_cel ... owania.pdf

to ze strony służby celnej, myślę,że aktualne

Wielkie dzięki.
Sprawdziłem i zarówno w tej liście jak i w liscie uzbrojenia na stronie MF.GOV.PL wspomniany przeze mnie wyżej kod NIE WYSTĘPUJE. Jednakże lista jest z 2003r. - pytanie: gdzie może być aktualniejsza jeśli nie na stronie MF?? A skoro w ISZTAR wyskakuje możliwości Y901, to chyba nic innego nie zostaje jak rzeczywiście to oświadczenie prosić o podpisanie jako podkładkę. Dziękuję za pomoc.
Aczkolwiek nadal mam niedosyt wiedzy - odnośnie aktualności tej listy i rzeczywistego wymogu tego oświadczenia. Chodzi mi o to, by nie zarzucać klientów podpisywaniem oświadczeń jeśli nie ma takiej rzeczywistej potrzeby dlatego chciałbym to móc ustalić na 100% tzn. aktualność tej listy towarów podwójnego zastosowania oraz listy uzbrojenia..
adam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

Postprzez tomek_pawelski » 28.01.2011 22:43:20

Powiem tak

Jeżeli macie upoważnienie Pośrednie czyli odprawiacie w proc uproszczonej znasz skutki prawne takiego upowaznienia ja tego doświadczyłem całe szczescie iż w tym przypadku byla potężna firma , a jak by był kowalski to bym miał w plery i to nieźle

Oswiadczenie wymagane bezwzglednie

jezeli bezposrednie olac to

ale były czasy i w sumie na różnych Oddziałach celnych dalej są praktykowane takie zasady iż do zgłoszenia celnego czy w IM czy w EX celnicy ządają oświadczenia w "Oryginale" jeżeli weryfikator wytyczy Y..... na podkładkę

oczywiscie oswiadczenie zaczyna się

" Świadomy odpowiedzialnosci Karnej wynikajacej z ART 233 KK oświadczam : ......................

ciesze się że moge pomóc

Tomasz
tomek_pawelski
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez adam » 29.01.2011 19:32:47

bardzo dziękuję za odpowiedź. praktyczną pracę agenta celnego rozpocznę 21 lutego i stąd może oczywiste dla WAS PYTANIA...
to jeszcze jedna sprawa:
z WKC wynika jasno iż można stosować formę przedstawicielstwa bezpośredniego i pośredniego...
nigdzie za bardzo nie znalazłem natomiast informacji kiedy należy stosować którą z tych form..

stąd zakładam, że w każdym wypadku jest to kwestia do ustalenia między klientem a agencją celną..

natomiast jak ostatnio zlecałem jednej agencji celnej zrealizowanie eksportu na statek (a wcześniej dostarczyliśmy tej agencji upoważnienie bezpośrednie) to usłyszałem dziwną prośbę - o upoważnienie w formie pośredniej.. dosyć się zdziwiłem, ale pan z agencji stwierdził, że tego wymaga od nich urząd celny - chcąc w razie czego obarczyć ich odpowiedzialnością..

pytanie1: czy urząd celny ma do tego prawo?-jeśli tak to na jakiej podstawie? czy może odmówić przyjęcia zgłoszenia tylko z powodu zastosowanej formy? TAK PODOBNO TRAKTUJE TĄ AGENCJĘ CELNĄ..

pytanie2: czy jest katalog sytuacji rodzajów odpraw, do których jest wymagana forma bezpośrednia albo pośrednia?? - tak by wynikało z zachowania urzędu..

z góry dzięki za info i pomoc
adam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

Postprzez tomek_pawelski » 29.01.2011 21:09:44

adam napisał(a):bardzo dziękuję za odpowiedź. praktyczną pracę agenta celnego rozpocznę 21 lutego i stąd może oczywiste dla WAS PYTANIA...
to jeszcze jedna sprawa:
z WKC wynika jasno iż można stosować formę przedstawicielstwa bezpośredniego i pośredniego...
nigdzie za bardzo nie znalazłem natomiast informacji kiedy należy stosować którą z tych form..

stąd zakładam, że w każdym wypadku jest to kwestia do ustalenia między klientem a agencją celną..

natomiast jak ostatnio zlecałem jednej agencji celnej zrealizowanie eksportu na statek (a wcześniej dostarczyliśmy tej agencji upoważnienie bezpośrednie) to usłyszałem dziwną prośbę - o upoważnienie w formie pośredniej.. dosyć się zdziwiłem, ale pan z agencji stwierdził, że tego wymaga od nich urząd celny - chcąc w razie czego obarczyć ich odpowiedzialnością..

pytanie1: czy urząd celny ma do tego prawo?-jeśli tak to na jakiej podstawie? czy może odmówić przyjęcia zgłoszenia tylko z powodu zastosowanej formy? TAK PODOBNO TRAKTUJE TĄ AGENCJĘ CELNĄ..

pytanie2: czy jest katalog sytuacji rodzajów odpraw, do których jest wymagana forma bezpośrednia albo pośrednia?? - tak by wynikało z zachowania urzędu..

z góry dzięki za info i pomoc

odpowiedz do pytanie1:
adam napisał(a): czy urząd celny ma do tego prawo?-jeśli tak to na jakiej podstawie? czy może odmówić przyjęcia zgłoszenia tylko z powodu zastosowanej formy? TAK PODOBNO TRAKTUJE TĄ AGENCJĘ CELNĄ..

Nigdy w życiu forma przedstawicielstwa dla Agencji okresla sama Agencja upowaznienie Bezpośrednie to forma stosowania upoważnienia w 99,9%, w sumie Agencja celna sama sobie bat na wlasna tak zwana dupe Bat kreci przyjmując do eksportu upowaznienie Pośrednie ( ja osobiscie odprawiłem kiedys kontener z deklarowana zawartościa przez eksportera iz WENTYLATORY a poszły silniki do rakiet i mielismy jazde z żandarmerią wojskową przesłuchania agentów itd - co by było jakby było posrednie więzienie )

odpowiedz na pytanie 2 :
adam napisał(a): pytanie2: czy jest katalog sytuacji rodzajów odpraw, do których jest wymagana forma bezpośrednia albo pośrednia?? - tak by wynikało z zachowania urzędu..

Sytuacja jest tylko jedna w WKC ,PC jeżeli Agencja stosuje do odpraw towarow w EX lub IM w procedurze uproszczanej

wtedy i tylko wtedy wymagane jest UPOWAŻNIENIE W FORMIE POŚREDNIEJ

PS

Jeżeli odpray idą w normalny tradycyjny sposób tylko bezpośrednie

Jeżeli proc uproszczona przewaznie pośrednie ale kodeks celny dopuszcza bezpośrednie w proc uproszczonej ale taki zapis i lista foirm obslugiwanych w tej formie przedstawicielstwa wymaga przy nowych klientach zmiany pozwolenia na stosowanie procedury uproszczoej

TE FORMY Z TYM PRZEDSTAWICIELSTWEM W FORMIE UPROSZCZONEJ A MAJACE UPOWAZNIENIA BEZPOSREDNIE MUSZĄ BYĆ WPISANE W POZWOLENIE

POZDRAWIAM

tomasz
tomek_pawelski
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez adam » 30.01.2011 09:35:34

Panie Tomaszu.. bardzo dziękuję za klarowne odpowiedzi. Przegladalem wstepnie WKC, RWKC, PC szukając taki słów jak "przedstawic" "uproszcz" "pośredn" i nigdzie nie znalazlem info o tym że do procedury uproszczonej wymagane jest upoważnienie w formie pośredniej..może zrobiłem to pobieżnie i b. szybko ale będę wdzięczny za wskazanie mi miejsca gdzie to jest określone w przepisach..:) Czy jest możliwe że przepisy się zmieniły i stąd nie mogę tego znaleźć w aktualnych wersjach wspomnianych wyżej dokumentów?
adam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

Postprzez tomek_pawelski » 30.01.2011 11:49:22

http://www.mf.gov.pl/_files_/sluzba_cel ... 2_2_2.html

http://www.mf.gov.pl/_files_/sluzba_cel ... 2_2_2.html

tu masz informacje które cie interesują w sumie potwierdzają to co napisałem

Tak jak pisałem wyżej do procedury uproszczonej mozna tez przyjąc bezposrednie ale wykaz tych firm musi byc wpisane w pozwolenie korzystającego z procedury

odkąd pamietam nawet jak obowiązywał Polski Kodeks Celny w 1997 potem po zmianie 1998 wtedy przy proc uproszczonej bezwzględnie było napisane up.pośrednie nie było możliwości na bezpośrednim teraz jest,
tomek_pawelski
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez adam » 30.01.2011 16:34:42

Panie Tomaszu - jeszcze raz dziękuję, aczkolwiek w podanym linku znajduje się jedynie opisane przedstawicielstwo bezpośrednie i pośrednie oraz info o odpowiedzialności prawnej w jednym i drugim wypadku.. natomiast nie ma za bardzo pożądanego przeze mnie info tj. przepisu który by nakazywał w przypadku uproszczonej czy eksportu stosować upoważnienie pośrednie.. zgadzam się że takie info jest w Kodeksie Celnym - ale aktualnie jest on nie obowiązujący stąd nadal nie widzę jednak podstawy by to stosować.. zastanawiam się czy jest możliwe że urzędy celne robią to od lat z przyzwyczajenia choć de facto może już nie ma takiego obowiązku.
Jeszcze raz dzieki tak czy siak.

To znaczy, minąłbym się z prawdą- w podanym linku jest owszem info, że w wypadku wywozu nie można stosować przedstawicielstwa bezpośredniego ale UWAGA- tylko w wypadku jeżeli urząd celny właściwy dla przedstawiciela nie jest tożsamy z miejscem zamieszkania/siedziby eksportera lub miejscem załadunku... a np. moja aktualna firma jest z Gdyni oraz agencja celna która robiła zgłoszenie wywozowe również jest z Gdyni, co więcej - dostawa na statek - również była w porcie Gdynia... czyli.. nie mam bladego pojęcia na jakiej podstawie żądali przedstawicielstwa w formie pośredniej skoro można było zastosować bezpośrednie..

b. dziękuję za wyjaśnienia.

temat jest dla mnie o tyle ważny że od 1 stycznia 2011 zmieniły się przepisy wprowadzając obowiązek zgłoszeń wywozowych w wypadku dostaw zaopatrzenia na statki jeżeli stosowane jest zwolnienie z VAT.. stąd będzie tego sporo i wolałbym uniknać odpowiedzialności - jeżeli tych zgłoszeń będzie masa.. wolałbym oczywiście móc stosować przedstawicielstwo bezpośrednie.

pozdrawiam

Adam
adam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

Postprzez celsad » 23.02.2011 09:05:45

AEO -Uproszczenia celne. Jestem na ukończeniu zdobywania tego certyfikactu, myśłe że na poczatku marca na swojej stronie internetowej umieszcze taka informacje. Powodzenia dla wszystkich co staraja sie o to świadectwo. Unia to "piekna" Kraj, papiery nas niedługo zabiją............
celsad
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez tomek_pawelski » 19.10.2011 20:32:31

celsad napisał(a):AEO -Uproszczenia celne. Jestem na ukończeniu zdobywania tego certyfikactu, myśłe że na poczatku marca na swojej stronie internetowej umieszcze taka informacje. Powodzenia dla wszystkich co staraja sie o to świadectwo. Unia to "piekna" Kraj, papiery nas niedługo zabiją............

Zgadzam się że nas papiery zabiją a UE dba o ekologie niby mamy informatyzacje i odchodzi się od form papierowych ale ile tego paieru się niszczy tak UE dba o lasy tworzy mase urzędników , bzdetnych dyrektyw itd
ale to nie w tym temacie

nie wiem czy wiecie !!!!!!!!!!!!!!!!!
ja się dowiedziałem na uroczystym wręczeniu AEO w Izbie w Katowicach
http://www.katowice.ic.gov.pl/?id=0&idS ... 031001.txt

poz 4 od prawej ten największy Bandzior :)

że jak straci się AEO to automatycznie traci sie wszystkie uproszczenia !!!!!! nawet wydane jak się nie miało AEO noooooo mnie tez Gały wyszły

od czasu jak mamy AEO mimo 14 letniego doświadczenia każda taryfikacja jest sprawdzana z Notami,wyjaśnieniami itd łącznie w BTI by nie oberwać decyzji za złą taryfikacje

Pamiętajcie że każda decyzja jest wpisywana w system

i potem otrzymacie pismo z departamentu kontroli AEO czy cos się zmieniło w procedurach ponieważ jest kilka decyzji na wartość celną złą taryfikacje itd

MASAKRA OLAC AEO jakbym wiedział NIGDY NIGDY BYM TEGO NIE ROBIŁ

NIC TO NIE DAJE ładnie się o tym mówi ale rzeczywistość jest taka że Urzędy celne ida na Post kontrole i stworzenie zielonych ścieżkach dla posiadaczy AEO nic nie daje Bynajmniej w moim OC gdzie na 8 Agencji AEO ma 5

Przemyślcie to czy warto przechodzić Gehennę Audytu dla znaczka, na tym się nie kończy potem raporty , pisma itd zawracanie dupy

Tomek Pawelski
służę pomocą jakby co
skyp tomek_pawelski1

po resztą moja firme znajdziecie w necie
tomek_pawelski
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez tomek_pawelski » 27.01.2012 18:25:03

tomek_pawelski napisał(a):
celsad napisał(a):AEO -Uproszczenia celne. Jestem na ukończeniu zdobywania tego certyfikactu, myśłe że na poczatku marca na swojej stronie internetowej umieszcze taka informacje. Powodzenia dla wszystkich co staraja sie o to świadectwo. Unia to "piekna" Kraj, papiery nas niedługo zabiją............

Zgadzam się że nas papiery zabiją a UE dba o ekologie niby mamy informatyzacje i odchodzi się od form papierowych ale ile tego paieru się niszczy tak UE dba o lasy tworzy mase urzędników , bzdetnych dyrektyw itd
ale to nie w tym temacie

że jak straci się AEO to automatycznie traci sie wszystkie uproszczenia !!!!!! nawet wydane jak się nie miało AEO noooooo mnie tez Gały wyszły

od czasu jak mamy AEO mimo 14 letniego doświadczenia każda taryfikacja jest sprawdzana z Notami,wyjaśnieniami itd łącznie w BTI by nie oberwać decyzji za złą taryfikacje

i potem otrzymacie pismo z departamentu kontroli AEO czy cos się zmieniło w procedurach ponieważ jest kilka decyzji na wartość celną złą taryfikacje itd

NIC TO NIE DAJE ładnie się o tym mówi ale rzeczywistość jest taka że Urzędy celne ida na Post kontrole i stworzenie zielonych ścieżkach dla posiadaczy AEO nic nie daje Bynajmniej w moim OC gdzie na 8 Agencji AEO ma 5

Przemyślcie to czy warto przechodzić Gehennę Audytu dla znaczka, na tym się nie kończy potem raporty , pisma itd zawracanie dupy

Tomek Pawelski
służę pomocą jakby co
skyp tomek_pawelski1

No Proszę Państwa w dniu wzzorajszym otrzymaliśmy kolejne pisemko z pogróżkami z Referatu kontroli AEO o tym iż ojawily sie nowe decyzje w dwóch izbach celnych na taryfikacje , iz nie stosujemy procedur itd,itd

własnie dzisiaj odbyłem dłga rozmowe z Panem Naczelnikiem od AEO który sam mi robił audyt AEO potem został naczelnikiem , wyjasnilismy mu parę spraw groził Palcem wiec jak zapytalismy czy na wniosek podmiotu czyli nas a zawieszeniu AEO do odwołania traci się automatycznie pozwolenia na uproszczoną odpowiedział że NIE , traci sie proc uproszczona po zawieszeniu przez Izbe Celną

nasze Postanowienie

z uwagi na to iż od 1 stycznia unewazniono zalacznik nr 1 do traktatu mozemy odprawiac wszytko w proc uproszczonych , tendencja UC jest postawiona na Postkontrole , wiec bedziemy kontrolowani ze zmożonym skutkiem

utrata proc uproszczonej to praktycznie likwidacja naszych fimy

Korzysci posiadania statusu AEO z teorii wyglada pieknie z praktycznego punktu widzenia nie daje nic może ten drugi stopien Bezpieczenstwo ochrona i to bardziej na UC Granicznych Gdynia ,Gdansk

1,5 roku meczarni Audytowych i musimy wypisywac durne zestawienia dla Statystyki

My podjelismy decyzje zawieszamy status AEO uproszczenia celne za duze ryzyko utraty pracy do efektów posiadania statusu

a taka ciekawostke wam powiem co dowiedzialem sie dzisiaj z mojej rozmowy

Izba Celna do monitorowania przedsiebiorców z AEO bierze dane statystyczne ale "ilosc zgloszeń objetych weryfikacją do ilości wystawionych decyzji"

Nie bierze ilosc ogólną odpraw celnych do wystawionych Decyzji

jaka jest różnica np w moim oddziale idzie wszytko bez weryfikacji jeżeli znajda bład to z automatu ręcznie przypisuja dyrektywe w systemie i wystawiaja decyzję :)

wiec w moim przypadki jest 100 weryfikacji = 100 decyzji

a nie np rocznie 1000 odpraw a 3 decyzje

prosze o wasz komentarz

Tomek

tomek_pawelski
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez tomek_pawelski » 27.01.2012 18:26:51

tomek_pawelski napisał(a):

ale to nie w tym temacie

Tomek Pawelski
służę pomocą jakby co
skyp tomek_pawelski1

No Proszę Państwa w dniu wzzorajszym otrzymaliśmy kolejne pisemko z pogróżkami z Referatu kontroli AEO o tym iż ojawily sie nowe decyzje w dwóch izbach celnych na taryfikacje , iz nie stosujemy procedur itd,itd

własnie dzisiaj odbyłem dłga rozmowe z Panem Naczelnikiem od AEO który sam mi robił audyt AEO potem został naczelnikiem , wyjasnilismy mu parę spraw groził Palcem wiec jak zapytalismy czy na wniosek podmiotu czyli nas a zawieszeniu AEO do odwołania traci się automatycznie pozwolenia na uproszczoną odpowiedział że NIE , traci sie proc uproszczona po zawieszeniu przez Izbe Celną

nasze Postanowienie

z uwagi na to iż od 1 stycznia unewazniono zalacznik nr 1 do traktatu mozemy odprawiac wszytko w proc uproszczonych , tendencja UC jest postawiona na Postkontrole , wiec bedziemy kontrolowani ze zmożonym skutkiem

utrata proc uproszczonej to praktycznie likwidacja naszych fimy

Korzysci posiadania statusu AEO z teorii wyglada pieknie z praktycznego punktu widzenia nie daje nic może ten drugi stopien Bezpieczenstwo ochrona i to bardziej na UC Granicznych Gdynia ,Gdansk

1,5 roku meczarni Audytowych i musimy wypisywac durne zestawienia dla Statystyki

My podjelismy decyzje zawieszamy status AEO uproszczenia celne za duze ryzyko utraty pracy do efektów posiadania statusu

a taka ciekawostke wam powiem co dowiedzialem sie dzisiaj z mojej rozmowy

Izba Celna do monitorowania przedsiebiorców z AEO bierze dane statystyczne ale "ilosc zgloszeń objetych weryfikacją do ilości wystawionych decyzji"

Nie bierze ilosc ogólną odpraw celnych do wystawionych Decyzji

jaka jest różnica np w moim oddziale idzie wszytko bez weryfikacji jeżeli znajda bład to z automatu ręcznie przypisuja dyrektywe w systemie i wystawiaja decyzję :)

wiec w moim przypadki jest 100 weryfikacji = 100 decyzji

a nie np rocznie 1000 odpraw a 3 decyzje

prosze o wasz komentarz

Tomek
tomek_pawelski
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez Meryl » 08.02.2012 11:07:15

No to nieźle. Współczuję całego zamieszania i problemów z tym związanych. Nawet mi do głowy nie przyszło, że ktoś z własnej woli będzie chciał to zawiesić. :shock:
Czy są jakieś konsekwencje zwieszenia AEO?

Sam byłem na spotkaniu u Naczelnika Izby w sprawie ubiegania się o AEO ( na zaproszenie Naczelnika :)
W sumie to zdziwiłem się dlaczego to Izba zaprasza na spotkanie, przecież to nam jako agencji i innym podmiotom powinno zależeć aby uzyskać ten papier.
I odniosłem wrażenie, że im (czyt. UC) bardziej zależy na tym abyśmy uzyskali status AEO. A zależy im bo mają większą kontrolę nad nami i tak na dobrą sprawę sami się musimy sprawdzać i kontrolować a potem im to raportować (tak to ja zrozumiałem ale nie wiem jak to wygląda w praktyce). Z jednej strony kręcimy bata sami na siebie ale z drugiej strony dostajemy jakby nie było takie ISO CELNE na podstawie którego powinniśmy sprawniej działać. Mam mieszane uczucia po tym spotkaniu - z jednej strony wiem, że w przydałoby się mieć AEO (choćby nawet prestiżowo) a z drugiej trochę obawiam się kontroli.

Jestem na etapie wypełniania kwestionariusza samooceny i mam pytanie do osób, które już przeszły audyt a mianowicie jak powinny wyglądać procedury w firmie? Nigdy czegoś takiego nie widziałem i nie wiem za bardzo jak napisać?
Może ktoś mi opisać lub przesłać na emaila: taką procedurę (lub jakiś przykład procedury) żeby mniej więcej wiedzieć jak to się robi. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Mój email to : kay7644@wp.pl
Meryl
Forumowicz
Forumowicz

AEO

Postprzez agnieszkagry » 03.10.2012 13:33:33

Adrian napisał(a):26.06.2009
pobrałem ze strony mf.gov.pl aplikację ( http://ec.europa.eu/taxation_customs/cu ... 537_en.htm) , która według mnie jest bardzo dobrze zrobiona i udzieliła mi odpowiedzi na większość pytań.
Postanowiłem starać się o najwyższe świadectwo AEO - uproszczenia celne/bezpieczeństwo i ochrona.
Pobieram ( http://www.mf.gov.pl/index.php?const=2& ... &sub=sub15 )kwestionariusz samooceny, wnioski i druki potrzebne do uzyskania AEO i postaram się wypełnić.

Witam Adrianie,
Czy mógłbyś coś mi przybliżyć na temat tej aplikacji z której korzystałeś, ,bo byłam na tej stronie i tam trzeba zaaplikować podając pewne dane, czy to jest bezpieczne i w jakiej formie się to otrzymuje,
Będę wdzięczna za podpowiedz,
agnieszkagry
Forumowicż

Postprzez tomek_pawelski » 25.10.2012 21:17:31

:? długo mnie tu nie było

Korzyści z AEO żadne na wewnterznych UC bo wszytkie AC je mają

porobili jakies scieżki AEO na oddzialach celnych dla Sciemy i wykonywania dyrektyw UE

Odpowoiedzialność za kazdym razem cos zrobisz źle to cie straszą że odbiorą

Nie ma możliwość z wycofania się z tego ja pierdziele
jak ślub z Mafią

zapraszają na spotkania - bylismy na 10-sciu pierdzielą o tym samym to sie zdenerwowałem i powiedzialem że przyjezdzajac tu do Panstwa własnie trace pieniądze bo nie zarabiam na podatki na utrzymanie was Urzedników , i na 10 spotkaniu nie dowiedzialem sie nic innego co slyszalem na 9-ciu spotkaniach wczesniej

poprostu Panstwo odczytuyjecie pierdoły z Brukseli bo to musicie zrobić i takie spotkania wg wytycznych MF zorganizować

Było wielkie poruszenie na sali podziekowałem i wyszedłem
tomek_pawelski
Forumowicz
Forumowicz

Postprzez Marta » 24.11.2012 09:20:03

Oj zawiało chłodem ...
Nie ma możliwość z wycofania się z tego ja pierdziele
jak ślub z Mafią

Tomku, czyli co nie można AEO zawiesić i korzystać z uproszczeń bez AEO ?? Pytam, tak czysto teoretycznie.
... Marzenia są nie po to by je mieć, lecz po to by je realizować ...
Marta
Moderator
Moderator

Re: STATUS AEO

Postprzez ruda80 » 29.05.2015 18:07:41

witam,
Jestem na etapie wypełniania kwestionariusza samooceny, za bardzo nie wiem, jak sie za to wziac i mam pytanie do osób, które maja już za soba a mianowicie jak powinny wyglądać procedury celne (klasyfikacja, wartosc celna, clo antydumpingowe,itd.) w firmie? nie wiem, jak sie za to wziac i jak napisać?
Może ktoś mi opisać lub przesłać na emaila: przykład procedury, chcialabym zobaczyc, jak to wyglada.
Z góry dziękuje za odpowiedź.

Mój email to : kosmosik1980@gmail.com
ruda80
Forumowicz
Forumowicz

Powrót do Upoważniony przedsiębiorca (AEO)